Tak ako umývali okná naši predkovia

Tak ako umývali okná naši predkovia

Našťastie sa okná neumývajú tak často, ale keď na to dvakrát do roka príde, málokomu to spraví radosť. Samotné poumývanie okenných tabúľ a zrkadiel nebýva až taký problém. Problém sa objaví až vo chvíli, keď sa chystáme okná vyleštiť od šmúh a fľakov. V tomto článku upratovacia firma Topservis prezradí svoje skúsenosti, aby ste ani Vy nemali v tejto oblasti ťažkosti. Celý proces sa dá pri tom spraviť rýchlo, bez zbytočného zdržovania a šmúh,  za použitia prírodných čistidiel a bez nebezpečných chemických látok. Dodržujte presný postup a udržať čisté okná viac nebude problém.

Všetko z okien dole

V okolí okien nenechávajte nič, čo by mohlo zavadzať, prípadne čisté okno zašpiniť. Treba počítať s tým, že pri samotnom umývaní Vám môže na podlahu, prípadne na blízky nábytok naprskať  trošku špinavej vody. Tento fakt je dobré si uvedomiť dopredu, aby ste si následne nevytvárali zbytočnú ďalšiu prácu.

Samotné umývanie okien

Po jednoduchej príprave na umývanie sa môžete pustiť do samotného čistenia. K čisteniu v podstate nepotrebujete nič zázračné, stačí Vám mikrovláknová handrička namočená vo vode s pridaním trošky octu. Ocot je prírodné čistidlo, ktorého účinok je známy po generácie. Dobre viaže mastnotu, rozpúšťa vodný kameň a neutralizuje nepríjemný zápach ako napríklad cigaretový dym. Ocot je tak všestranným čistidlom, že sa môžete vyhnúť všetkým predraženým upratovacím prípravkom. Možno ešte lepším variantom je použitie vínneho octu, ktorý je iba o kvapku drahší ako obyčajný ocot, ktorý ale tiež nie je na zahodenie. Po zotretí tej najväčšej špiny potom prejdite na  postup, ktorý je popísaný nižšie.

Vývar zo žihľavy je vynikajúcim riešením

Možno že sa Vám tento prístup bude zdať zvláštny. No žihľavovou vodou sa umývalo už v stredoveku. Žihľava špičkovo rozžiari okná, že vyzerajú ako nové. Nič nemôžete pokaziť pridaním trošky vínneho octu do žihľavového nálevu. Postup vytvorenia čistidla je pri tom veľmi jednoduchý. Do vedra dáte dostatočné množstvo čistej vody a deci a pol octu. Následne do tohto roztoku ponorí zväzok žihľavy. Odporúča sa takýto zväzok žihľavy pár minút v roztoku preprať, aby sa zo žihľavy vylúhovalo čo najviac. S takto pripraveným roztokom poumývajte okná. Nič nie proti ničomu použiť stierku a mikrovlnnú utierku na doleštenie. Aj keď postup poznáte, vo veľa prípadoch nemusíte mať čas či chuť, pustiť sa do umývania okien. Vtedy stačí iba osloviť upratovaciu, čistiacu a hĺbkovo tepovaciu firmu Topservis. A cez Vaše okná bude vždy krásne vidieť.