mačka a gauč

Ak s Vami v domácnosti žije aj domáce zviera, ako napríklad pes alebo mačka, najskôr ste určite zažili nejakú takzvanú ,,nehodu“. Samozrejme na dlažbe a pevných podlahách poriadok spravíte jednoduchšie, ak sa Vám to stane ale na gauči alebo koberci, budete to mať náročnejšie. Čím častejšie sa Vám to stáva na sedačke a koberci, tým sa stávajú znečistenejšie a tým bude aj následné čistenie gauča náročnejšie.

Na hrubé zanesené nečistoty budete potrebovať aj adekvátne vysokokvalitné tepovacie zariadenia a účinné čistiace prostriedky. Iba týmto spôsobom dokážete dostať svoj čalúnený nábytok znova do formy. Biologické znečistenie a nánosy hrubej špiny z vonku po zvieratách nevytvára len zlý estetický dojem, ale aj negatívne vplýva na zdravie Vašej domácnosti. Ak chcete predĺžiť životnosť Vašej sedačky a koberca musíte nevyhnutne dodržiavať dostatočný hygienický štandard.

Ak len plánujete domáce zvieratko do domácnosti a ešte ste ho nikdy nemali, zmenu si rýchlo všimnete. Rozdiel medzi bežným znečistením a znečistením od domácich zvierat spozorujete vo viacerých bodoch. Preto Vám prinášame týchto pár tipov, aby ste si následne ľahšie udržiavali hygienickú domácnosť.

Spôsoby ako domáce zviera znečistí čalúnenie

1. Kontaminácia močom a stolicou

tento typ znečistenia si najčastejšie spájame s predstavou domácich zvierat. Zároveň je to však aj najnebezpečnejší spôsob znečistenia pre naše zdravie, pretože dochádzate do kontaktu z nebezpečnými baktériami. Súčasne tieto tekutiny často veľmi zapáchajú, no niekedy ich nemusíte ani cítiť. Aj keď by sa Vám mohli zdať ako povrchový fľak, moč sa vsiakne veľmi hlboko, kľudne až do podložky koberca, alebo až do podlahových dosiek. Preto ich je také ťažké odstrániť a časom môžu spôsobiť nepríjemný zápach celej domácnosti.

2. Poletujúca srsť, koža a mastnota

Určite nájdete aj krátkosrsté a nelínajúce zvieratá, ale aj napriek tomu z nich nejaká srsť odpadne. Určite si chlpy nespájajte len z dlhosrstými plemenami. Zároveň z každého zvieraťa bude odpadávať odumretá koža a súčasne bude všade otierať mastnotu zo srsti. Táto mastnota veľmi ľahko vsiakne do vlákien koberca a sedačky a keď už je vo veľkej vrstve, ťažko ju odstránite.

3. Nanosená špina z vonku

Domáce zvieratá oveľa jednoduchšie nanosia znečistenie, prach a pôdu, pretože sa neprezúvajú. Preto ak im po každej vychádzke dôkladne otriete lapky, výrazne znížite množstvo nanosenej špiny. aj keď Vám to výrazne pomôže, nikdy v tom nebudete úplne dokonalí a vždy sa k Vám nejaká špina dostane.

Ako teda eliminujete množstvo znečistenia?

1. Nikdy nepokladajte jedlo a pitie na koberce

Ak pokladáte žrádlo a vodu na podlahu, vždy vyberajte pevné podlahy, ako sú dlaždice alebo laminátová podlaha. Ľahšie ich udržíte čisté a hygienické a minimalizujete vznik fľakov.

2. Zvieratá trénujte k dobrým návykom

Miesto na potrebu umiestňujte do kúpeľne, prípadne rozmiestnite absorpčné podložky do momentu, kým si maznáčika nevycvičíte.

3. Pravidelne sa starajte o jeho srsť

Ak sa budete dostatočne starať o jeho srsť, určite výrazne minimalizujete množstvo poletujúcich chlpov.

4.Nezabúdajte na profesionálne upratovanie

Málokoho rád upratuje a hlavne po domácich zvieratách, kedy tomu budete musieť venovať ešte väčšiu pozornosť. Preto Vašim najväčším pomocníkom bude profesionálna upratovacia firma s dlhoročnou praxou a odbornými znalosťami. Dôkladné hĺbkové tepovanie po domácich miláčikoch si vyžaduje naozaj rozsiahle skúsenosti a extra účinné čistiace prostriedky. Pri neodborných zásahoch si môže spôsobiť trvalé znehodnotenie koberca. Ak nebudete pri odstraňovaní fľakov postupovať správne, škvrnu si môžete zaprať a už ju nikdy neodstránime. Preto sa radšej neponáhľajte a prenechajte to na odborníkov.