Pár fígĺov pri čistení kúpeľne obrázok

Každú gazdinku, ktorá sa snaží o čistý a zdravý domov určite neprekvapia nánosy vodného kameňa a mydiel na vodovodných batériách, sprchových kútoch či odtokových otvoroch. S takýmito usadeninami je možné si poradiť celkom ľahko. Aby ste sa pri tom však veľmi nenarobili, lepšie je dať si na to čas. Predmet, na ktorom je nános usadenín jednoducho ponorte do roztoku vody s octom a to v pomere 1:2, ocot verzus voda.  Ak by sa napríklad jednalo o sprchovú hlavicu, ktorá je pripevnená na pevno, stačí ju namočiť do roztoku vo vedre v sprchovom kúte.  Po pár hodinách sa dá nános jednoducho zotrieť hubkou, prípadne handričkou.

Ako na závesy sprchového kúta

Klasické plastové závesy sa dajú udržiavať v čistote pravidelným praním v práčke. Je potrebné však dodržiavať určité zásady. Pri praní zadávať nízke teploty a nikdy takýto záves nenechať podstúpiť žmýkanie. Ak by záves aj podstúpil žmýkanie, nejednalo by sa celkom o nejakú tragédiu, ale býva problém pri ich následnom narovnávaní. Ak by sme si ale vyhliadli záves podľa jeho dizajnu, ochrániť by sa dal napríklad postavením pred lacný plastový záves. Lacný záves by plnil ochrannú funkciu a dekoračný by sa tým pádom tak rýchlo nezničil. Pri takomto riešení zberáme iba dekoračný záves a lacný môže byť iba o trošku dlhší, ako je vstup do sprchového kúta. Najbežnejším rozmerom sprchových závesov je dĺžka jeden a pol metra, v tom spočíva ich výhoda aj nevýhoda. Plastový záves sa rýchlo zničí, odhaduje sa niekoľkokrát do roka, ale je možné ho následne využiť napríklad pri maľovaní, či v prípadoch, kedy potrebujeme niečo prikryť alebo ochrániť. Z praktického hľadiska sú najvhodnejšie matné  a krémové závesy, pretože na tých vidieť minimálne znečistenie od mydiel a vodného kameňa. Tým najhorším praktickým riešením je naopak priehľadný sprchový záves, na tom je vidieť všetko.

Čo s hrdzavými fľakmi

Pri svojej činnosti sa upratovacia, čistiaca a hĺbkovo tepovacia firma Topservis stretne často s nánosom hrdze. Často je tento jav možné vidieť v starších záchodoch, v ktorých sa na spláchnutie požíva železitá voda. Na takéto nánosy je potrebné použiť špeciálne čistiace prostriedky na odstraňovanie silných nánosov vodného kameňa a hrdze. Najlepšie na to fungujú upratovacie prípravky založené na báze kyseliny fosforečnej. Jej účinnosť je vynikajúca, ale zároveň je potrebné dodržiavať zásady ochrany zdravia minimálne vo forme gumených rukavíc. Inak hrozí rozleptanie pokožky či dýchacích ciest. Vždy je lepšie tieto nánosy odstraňovať priebežne, ako by ste sa chceli zbaviť väčších vrstiev na raz. Môže sa totiž stať, že sa poškodí povrch pod týmto nánosom a buď sa už vôbec nebude dať odstrániť, alebo po jeho odstránení sa podobný nános vytvorí za nepomerne kratšiu dobu.

Ak by ste na čistenie či upratovanie nemali čas, Topservis je tu vždy pre Vás.