Profesionálne čistiarne odevov obrázok

Pri výbere tej správne čistiarne odevov si treba dávať pozor. Medzi drobnými prevádzkami sa totižto môžu nájsť aj také, ktoré si svoje náklady snažia znížiť nákupom pracích prostriedkov určených pre domácnosti. Nebýva ojedinelým prípadom kúpa tých najlacnejších, ako sú tie označené privátnymi značkami supermarketov. Pes je zakopaný vo fakte, že nízka cena sa dosahuje viacnásobným zriedením potrebných účinných zlúčenín, takzvanými plnidlami – lacným bezvýznamným materiálom, ktorý navýši objem, ale do čistenia nič  nepridá. Tým pádom sa čistiaci efekt pracieho prostriedku zníži, pretože sa zároveň zníži množstvo účinnej látky v dávkovači plného prášku. Zákazník nákupom takéhoto čistiaceho prípravku získa síce veľký objem, ale s minimom úžitkovej hodnoty bez čistiaceho efektu. Takýto problém sa však netýka len sypaných práškov, ale rovnaký postup sa využíva aj pri tekutých detergentoch. Výnimku netvoria ani prášky, ktoré sú až desať krát zriedenejšie, ako kvalitné značkové produkty.

Východisko však neponúkajú ani pracie prášky, ktoré síce majú svoju kvalitu, ale sú určené k domácemu použitiu. Jednoducho treba vidieť rozdiel medzi praním pre niekoľko člennú domácnosť a praním prádla pre veľké množstvo dôchodcov v zariadeniach sociálnych služieb, alebo obrusov z hotelových zariadení. Čistiace prostriedky určené pre práčovne musia mať tú najvyššiu kvalitu, aby si dokonale poradili aj s ťažko odstrániteľnou špinou, mastnotou a škvrnami. Prosto profesionálna práčovňa musí používať profesionálnu chémiu.

Súčasný trh ponúka ako tekuté, tak aj sypké prášky pre profesionálne pranie. Celý vývoj na poli s pracími detergentami sa uberá k používaniu tekutých práškov oproti sypaným a to ako v domácnostiach, tak aj v profesionálnych práčovniach .  Na druhú stranu koniec používaniu sypaných čistidiel sa určite neblíži.  Využívanie sypaných práškov ešte stále pretrváva hlavne v malých prevádzkach.

Výhody tekutých detergentov oproti sypaným

Výhoda využívania tekutých práškov spočíva hlavne v ich jednoduchšej výrobe a ekonomickejšom systéme dávkovania, ktoré umožňujú priebežné dopĺňanie počas celého procesu prania. Sypané pracie prášky sú na druhú stranu zase všestrannejšie a v tejto oblasti majú aj vyšší prací efekt. Majú však aj výrazné nevýhody. Pri čistení v tvrdej vode a pri nesprávnom dávkovaní nadmerne zanášajú povrch vnútra pračky, rovnako ako čistené odevy.

Hlavná výhoda tekutých pracích práškov spočíva hlavne v možnosti, presne stanoviť dávkovací systém podľa miery znečistenia, typu tkaniny, charakteru špiny, bez pridania zbytočných plnidiel. Možnosť presného načasovania plnenia a zjednodušenie obsluhy čistiacich strojov bez nutnosti obsluhy. Nevýhodou sú naopak zvýšené náklady na začiatku, keď je celý systém treba zaobstarať.