ručné

Vyčistite si koberce sami

Ak chcete koberec perfektne vyčistiť, asi to nebude také jednoduché. Nemôžete jednoducho vziať nejaký prací prostriedok a použiť ho na všetky typy kobercov, ak očakávate dobrý výsledok. Sú rôzne typy materiálov z ktorých sa koberce vyrábajú a každý si vyžaduje trošku špecifický prístup. Problém vidíme v tom, že nielenže nedosiahnete požadovaného výsledku, ale v konečnom dôsledku si môžete koberec aj poškodiť. Kľudne si môžete koberec odfarbiť, zaprať fľak, ktorý by sa profesionálne dal odstrániť, prípadne si koberec vyderiete. Nikdy nenechávajte koberec schnúť nevyrovnaný, v nejakej neprirodzenej polohe. Preto, ak aj napriek týmto možným negatívnym scenárom ste sa nerozhodli pre profesionálnu tepovaciu firmu, ponúkame Vám tento článok.

Najčastejšie používané materiály na koberce a forma ich spracovania

Ak si chcete koberec vyčistiť svojpomocne, na samom začiatku by ste mali hlavne zvážiť formu spracovania a následne materiál, z akého je koberec zhotovený. Koberce sa vyrábajú hlavne z vlny, olefínu, akrylu a nylonu a sú spracované 2 hlavnými spôsobmi:

1. Tkaný – Dajú sa vybrať veľmi pekné kúsky, ale starostlivosť one si vyžaduje veľmi jemný prístup. Sú viazané otvorenou väzbou, cez ktorú môžu prepadnúť aj väčšie nečistoty až na podlahu. Ak by sa vytvoril nejaký fľak, reagujte čo najrýchlejšie. Škvrnu vydrhnite jemnou kefkou s mydlovou vodou a opláchnite vo vlažnej vode a nechajte vyschnúť.
2. Všívaný – Ide o tie typické behúne, ktoré mávame popri sedačke v obývačke. Tento spôsob spracovania je pevnejší a spravidla vydrží dlhšie ako tkaný koberec. Pri všívaných kobercoch tiež platí, ak sa Vám na koberec niečo vyleje, reagujte okamžite a snažte sa suchou handričkou vlhkosť odsať. Následne vodou a špongiou sa snažte odsávať znečistenie, pokiaľ škvrna nezmizne.

Ako máte čistiť jednotlivé typy materiálov?

Čistenie vlnených kobercov

Na čistenie si ideálne vyberajte slnečné dni, koberce rýchlejšie vyschnú. Pred samotným čistením koberec poriadne povysávajte a vybúchajte. Ak by ste si objednali tepovanie Malacky, tento krok môžete vynechať. Čistenie vlneného koberca nikdy nerobte inak ako s prostriedkami určenými na vlnu. Postup je jednoduchý, zoberte si dve vedrá. Do jedného dajte hubku s čistiacim prostriedkom a do druhého čistú vodu. Najskôr vyčistite koberec s hubkou a prostriedkom z vonku do vnútra. Ak bude mať všetko hotové, len čistiaci prostriedok poriadne opláchnite čistou vodou. V tomto momente si už iba vybrerte slnečné miesto a nechať koberec vyschnúť. Iba si dávajte pozor, aby sa koberec nesušil farebnou stranou k slnku, mohol by vyblednúť.

Čistenie akrylových behúňov

Takéto koberce môžete čistiť aj parným čističom. Vždy ale najskôr koberec poriadne vysajte. Ak na koberci nájdete nejaké otlačeniny od nábytku, vyrovnajte ich pomocou sušiča na vlasy. Po vyčistení koberec nechajte vysušiť. Snažte sa po vyčistených kobercoch nechodiť.

Čistenie nylónových kobercov

Finta pri týchto kobercoch je reagovať okamžite. Stačí zobrať hubku a čistú vodu, reagovať v čas a väčšinou špinu odstránite. Snažte sa koberce príliš nepremáčať, v niektorých prípadoch môže prísť k poškodeniu.