Centrálne vysávače získavajú stále väčšiu popularitu obrázok

Máte domácich miláčikov? Potrebovali by ste dokonalý spôsob upratovania, ktorý je vhodný pre alergikov, ale aj majiteľov chlpatých zvierat? Predstavíme vám výhody centrálneho vysávania.

Vysávanie je väčšinou činnosť nepríjemná, určite poznáte neustále vymieňanie vreciek, kábel, ktorý vám nedosiahne tam kam potrebujete a na viac zvírený prach kvôli spätnému vyfukovaniu nasiaknutého vzduchu. Keď máte teda veľký byt alebo rodinný dom, prečo by ste si túto činnosť neuľahčili centrálnym vysávačom…

Veľkou výhodou centrálneho vysávania je, že vám nehrozí žiadny zvírený prach, totižto vysávač vrátane vreciek a filtrov sa nachádza mimo obytných miestností a to väčšinou do pivníc, či garáží, kde následne prebieha aj filtrácia. Prach a nečistoty sa teda priamo odvádzajú mimo obytnej časti domu. Vďaka tomuto systému fungovania sa prach v miestnostiach znovu neusadzuje a vysávanie je teda efektívnejšie, teda zdravšie.

Centrálne vysávanie určite ocenia aj majitelia chlpatých zvierat. Vysávač majú týmto spôsobom stále po ruke a na dôvažok so špeciálnym kartáčom ho môžu priamo povysávať bez toho, aby riešili, kam s vyčesanými chlpmi.

Vysávač vôbec nehučí, je počuť len nasávanie vzduch do hadice a to kvôli motoru, ktorý je umiestnený v garáži. S týmto vysávačom teda môžete kľudne pracovať aj keď rodina spí alebo pozerá televízor.

Nikdy nie je neskoro

Centrálny vysávač funguje v podstate rovnako ako klasický podlahový vysávač s tým rozdielom, že je väčší. Samotný vysávač, teda agregát sa umiestňuje väčšinou tam, kde neprekáža, teda do technickej miestnosti, garáže a pod… s vysávačovými zásuvkami je agregát prepojený potrubným rozvodom a vysávané nečistoty sú odvádzané do prachového zásobníku. Nasatý a prefiltrovaný vzduch je vyfukovaný potrubím vedeným z agregátu von z miestnosti, kde je umiestnení. V izbách potom vidíte len zásuvky, do ktorých namontujete hadicu a vysávate.

Väčšina ľudí žije v tom, že centrálny vysávač je nutné namontovať pri stavbe domu, že je potrebné rozsekať steny. Nie je to však nutné. Centrálny vysávač je možné namontovať do už existujúceho interiéru bez nejakých zásadných stavebných úprav. Potrubie je možné rozviesť suterénom a technickými miestnosťami a potom sa v obytných miestnostiach prekryje sadrokartónom alebo polystyrénovým hranolom. Môžete použiť aj starý nepoužívaný komín.

Ľahká údržba a dlhá životnosť

Prvé čo nás pri kúpe akéhokoľvek pomocníka zaujíma je cena. Samozrejme, že centrálny vysávač je finančne náročnejší ako bežný vysávač, vychádza okolo 1400 euro pre bežný rodinný dom. Platíte však za svoje zdravie a pohodlné upratovanie, tiež však za veľmi dlhú životnosť, ktorú by sme mohli vyčísliť na desiatky rokov.