Ako správne postupovať pri čistení kúpeľne obrázok

V dnešnom článku by sme Vám chceli s časti uľahčiť čistenie v kúpeľni či WC a oboznámiť Vás s pár efektívnymi fígľami pri upratovaní. Jedným s najviac problematických miest býva sprchový kút so zásuvnými dverami. Nikto nespochybňuje fakt, že dobre vybratý sprchový kút neplní len praktickú stránku, ale je aj vynikajúcim dekoračným prvkom. Z dizajnového hľadiska však môže byť atraktívny iba do momentu, než sa celý zanesie od vodného kameňa, špiny a nánosov mydla. Netreba však zúfať, pretože stačí poznať, ako treba postupovať a z čistenia kúpeľne sa stane jednoduchá rutina. Pri čistení zásuvných dverí je k práci najvhodnejšia hubka na čistenie, silikónové kefy nebývajú až také efektívne. Zásuvné dvere na sprchových kútoch bývajú najproblematickejšie práve pre ich zasúvací mechanizmus. Nech by ste dvere akokoľvek otvorili, vždy v nich zostane medzierka, do ktorej sa nedostanete. Na to existuje jednoduchý postup. Naneste čistiaci prípravok na handričku, ktorú obalíte na škrabku. Tú vsuniete do medzierky na dverách a pohybujete hore a dole, pokiaľ dvere dostatočne nevyčistíte. Keď už bude všetko znečistenie odstránené, to isté spravte so suchou handrou a celé dvere do sucha vytrite.

V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s nálepkami na dvierkach od sprchového kúta. Ako býva zvykom hlavne v domácnostiach, v ktorých vyrastajú deti, skrášľovať všetky sklenené povrchy samolepkami. Takéto nalepovanie sa nevyhýba ani skleným či plastovým dverám od sprchového kúta. Problém však môže nastať pri ich odstraňovaní. Buď sa môže stať, že budete mať problém s odstránením samotných samolepiek, alebo tiež môžete mať problém s odstránením pozostatkov lepidla na miestach, kde sa samolepka nachádzala. Tu sa ponúka jednoduché riešenie. V prípade, že nezaberajú čistiace prostriedky, stačí použiť žiletku. Podstatné je, aby ste nepoužívali tupú žiletku a držali ju v ostrom uhle, inak hrozí nepekný úraz.

Po vyčistení dvierok prichádzajú na radu koľajničky, ktoré sú vynikajúcim magnetom pre zvyšky sprchových gélov, nánosy znečistenia, špiny a vlasov. Pri takomto čistení nám nebude pomocníkom len čistiaci prostriedok, ale vhodné je použiť aj hubku či kefu, aby ste si výrazne uľahčili upratovanie. Toto je priestor, kde sa ponúka ako najlepšia alternatíva mechanické drhnutie.

Zabráňte upchatiu odtoku

Aj v domácnostiach, kde si na túto otázku dávajú pozor, sa môže stať, že sa odpad buď v umývadle, vani prípadne sprchovom kúte upchá. Ak by sa takáto situácia stala, je potrebné zasiahnuť okamžite a neodkladať to do nejakých pravidelných udržiavacích či upratovacích prác. Vždy je ale lepšia prevencia, ako sa boriť s nejakým problémom  a presne pre tieto situácie sa dajú zohnať prostriedky na báze hydroxidu sodného. Jedná sa o zlúčeninu, ktorá vynikajúco rozkladá organické zlúčeniny, vlasy či potraviny.  Stačí iba drobné podozrenie, že sa niektorí s odtokov upcháva a na noc do neho nasypeme trochu hydroxidu sodného. Na správnu chemickú reakciu je potrebné hydroxid sodný zaliať poriadnym množstvom horúcej vody, nestačí iba teplá voda z kohútika. Pri tomto úkone si treba dávať pozor na zrak, pretože pri styku horúcej vody a hydroxidu sodného vznikajú nebezpečné výpary, ktoré nás môžu nepríjemne podráždiť.

Upratovanie a čistenie si môžete výrazne uľahčiť, no často je potrebné byť opatrný.