Ako efektívne odstraňovať mastnoty obrázok

V tomto článku by sme sa radi venovali oblasti okolo sporáka a zapečenej mastnoty. Ak by sme chceli poznať farbu zónovania, jedná sa o zelenú farbu. Samozrejme sa v v tejto oblasti nájdu aj nánosy vodného kameňa, no vo väčšej miere tu budeme riešiť mastnotu, pripálené plechy, chladničku, podlahu, drez  a trúbu. Mastnota je jedna z najťažšie odstrániteľných nečistôt a hlavne ak ju neriešime na pravidelnej báze. Mastnými bodkami okolo sklokeramickej dosky sa stretneme vždy po smažení hranolčekov, mäsa, prípadne praženice. Ak sa mastnota neodstráni okamžite po varení, vrstva sa postupne zväčšuje a je ju stále väčší problém odstrániť. Čím viac druhov materiálov, tým je čistenie a upratovanie zložitejšie. Inak sa musí pristupovať k údržbe hrncov, inak k drevu, inak k dlážke, inak k nerezu, inak k PVC. Z pohľadu obyčajného užívateľa sa jedná o pevné materiáli, ktoré je vždy ľahšie vyčistiť. Výhodou je tiež, že celý čistiaci priemysel sa sústreďuje na to, aby bolo upratovanie čo najľahšie, netrvalo dlhú dobu a celkovo nás čo najmenej zaťažovalo. Pes je však zakopaný v plných regáloch čistiacich prostriedkov, s ktorých si dokáže tie správne vybrať iba naozaj zbehlý človek. Preto vôbec nie je hanba požiadať o radu skúsenejších, ako je napríklad upratovacia, umývacia a hĺbkovo tepovacia firma Topservis. Ich skúsenosti sa zbierali roky a v tom čo sa deje na trhu, majú prehľad.

Iba to podstatné

Pri výbere toho najvhodnejšieho čistidla by sme mali zohľadňovať tieto faktory: dostatočná odmastňovacia schopnosť aj pri zapečených mastnotách, ak  sa jedná o odmastnovacie prostriedky, aby mali nie príliš dlhú dobu pôsobenia, vyznačovali sa čo najnižšiu agresivitu voči životnému prostrediu a čisteným povrchom. Aby sme splnili všetky tieto faktory, ponúkajú sa nám čističe zložené z tenzidov s vysokou rozpúšťacou schopnosťou, s vlastnosťami umožňujúcimi naviazať aj veľké množstvo mastnoty, výbornými ošetrujúcimi vlastnosťami a nízkym toxickým vplyvom. Dalo by sa tu použiť čistidlo na báze napríklad alkyliminodipropionátov, alkylpoplyglukosidov či ľahko odbúrateľných katiónových tenzidov. Čističe na báze týchto zlúčením majú umelo zvýšené pH až nad 10, pomocou látok ako hydroxid sodný alebo draselný.

Ak sa však budeme zaujímať o čistiace prostriedky na odstraňovanie šmúh a následné ošetrenie povrchu. Je vhodné poobzerať sa po prípravkoch s pridaním akrylátu kopolymér, ktorý spôsobuje efekt lotosového kvetu. Špina aj voda sa jednoducho zošmykne a na čistenom povrchu nič nezostane. Tým, že sa na materiály neudrží špina, je zabránené vzniku šmúh. Podobný výsledok tiež môžeme dosiahnuť aj aplikáciou nanočastíc na základe kremíku, ktoré spôsobujú hydrofylizáciu povrchu. Pri takomto spôsobe ošetrenia najviac namáhaných povrchov si výrazne uľavíme od nepretržitého čistenia.  Ušetríme nielen čas, naše úsilie, ale aj našu peňaženku.

Tak vyberajme obozretne, aby sme sa pri čistení a upratovaní nenarobili. Topservis Vám rád poradí.