Podlaha a čistota v kuchyni obrázok

Podlaha v kuchyni by mala spĺňať viacero kritérií. Mali by byť odolná, kvalitná a ešte by mala spĺňať estetické hľadisko. V tomto článku vám poradíme, ktoré materiály sú do kuchyne vhodné a ktoré už menej.

Kuchyňa je vysoko frekventovaná miestnosť a pri výbere vhodnej podlahy by ste práve na to mali dbať. V prvom rade by mala byť podlaha v kuchyni odolná. Ďalším kritériom by mala byť jednoduchá údržba. Design je tiež dôležitým prvkom. Tým, že tam trávite veľa času, mala by sa vám aj páčiť.

V kuchyni je treba udržiavať stále poriadok. Nie je snáď viac frekventovaného miesta v dome a teda aj miesta, ktoré sa najviac špiní. Aby bolo upratovanie v kuchyni čo najjednoduchšie, je dobré zvoliť správne materiály a typ podlahy. V obchodoch už narazíte na podlahové krytiny, ktoré majú povrchovú úpravu a teda materiál sa ľahko čistí, odoláva škvrnám od vody a usadzovaniu nečistôt v prirodzene sa vyskytujúcich ryhách. Z hľadiska údržby je výborná podlaha bez špár.

Vinyl

V poslednej dobe je veľmi obľúbeným materiálom a to najmä z hľadiska jeho údržby. Je maximálne odolný voči chemickému aj mechanickému poškodeniu a na dôvažok ho je veľmi ľahké opraviť. Stačí len vymeniť poškodený diel. Výbornou voľnou je prírodné linoleum. Vyrobený je z prírodných materiálov, vďaka ktorým je vysoko odolný proti opotrebovaniu, príjemne hreje a odpudzuje vodu. Má antibakteriálny a antistatický povrch.

Drevo

Tento materiál bol v súvislosti s kuchyňou v minulosti zatracovaný. Najmä kvôli mýtu o jeho nasiakavosti vodou. V dnešnej dobe však môžeme tento mýtus s prehľadom vyvrátiť a to najmä kvôli jeho povrchovým úpravám, ktoré mu výrobcovia dodávajú. Toto ošetrenie zabráni poškodeniu podlahy vplyvom prskania vody alebo jej vyliatia. Pozor však na potopy z umývačky a podobne. Tam to pravdepodobne podlaha odskáče. Náklady na jej opravu sú potom vyššie ako u vinylu.

Lamino

Lamino je skvelým nápadom najmä v prípadoch, kedy treba naviazať na predošlé miestnosti. Jeho veľkým bonusom je najmä jeho farebná škála. Treba však do kuchyne kupovať lamino určite najkvalitnejšie. V tomto prípade sa šetrenie naozaj nevypláca. Pri nákupe treba dbať na parametre ako stupeň odolnosti proti mechanickému poškodeniu a vlhkosti. Veľmi vítané sú impregnované špáry a antistatická úprava. Na jeho čistenie nie je vhodné používať abrazívne prostriedky.
Vhodnejší je zvoliť plávajúci typ pokládky. Výsledok je pružnejší  a vhodnejší k namáhaniu nôh a chrbtov žien, ktoré sú v kuchyni celý deň.

Dlažba

Je najvhodnejším materiálom do kuchyne. Na údržbu priam skvelý materiál. Treba si však uvedomiť, že dlažba je studený materiál.