svojpomocné čistenie sedačky

Vo väčšine domácností býva zvykom, že sedacie súpravy a ostatný čalúnený nábytok býva vystavený tlaku z bežného používania, takýto tlak sa zákonite musí prejaviť na ich vzhľade. V priebehu času sa začínajú usadzovať najrôznejšie škvrny, ktoré už pomaly človek ani nevie od čoho sú a postupne sa stráca dokonalý vzhľad nového čalúnenia.

Ak aj Vy vidíte toto ako problém, rozhodne sa Vám tento text oplatí dočítať dokonca. Dozviete sa postup, ako by bolo možné postupovať v prípade, že si z najrôznejších príčin neplánujete pozvať profesionálnu čistiacu firmu ako je Topservis.

 

Ako teda začať pri čistení pohovky?

Ak je Vaša sedacia súprava čalúnená, ponúka sa hneď niekoľko možností. Častokrát na malé a čerstvé fľaky stačí zabehnúť pre obyčajný prací prášok, namiešať si roztok s vodou, nechať chvíľu pôsobiť na inkriminovanom mieste a fľak môže byť minulosťou. Sú prípady, kedy je potrebné tento proces doplniť o jemné krúživé pohyby s handričkou či jemnou hubkou.

Problém takého domáceho čistenia spočíva hlavne v nebezpečenstve poškodenia štruktúry vlákna a založenia si miesta pre možné budúce vydratie diery. Druhou nepríjemnosťou je následné nevysatie čistiaceho prostriedku. Tento v následnom čase robí veľkú neplechu, toto miesto začína byť oveľa väčším magnetom na znečistenie, ako zbytok sedačky. Oveľa výraznejšie škvrny, aké sme pôvodne čistili, sú už len otázkou času.

Na výraznejšie škvrny a fľaky ktoré sa nachádzajú na látke dlhšie je potrebné si zaobstarať účinnejšie čistidlá. V drogériách je možné si zohnať najrôznejšie penové čističe, aj keď ani takéto čistidlá sa svojim účinkom profesionálnej čistiacej chémii nemôžu rovnať, ako stále zdvôraznujeme.

Pýtate sa ako na čistenie kožených sedačiek?

Koža je menej poddajný, zároveň však oveľa citlivejší materiál, ako je čalúnenie. Tu už nieje mnoho možností ako postupovať, pretože používanie čistiacich prostriedkov nie priamo určených na kožené sedačky sa môže veľmi nepríjemne vypomstiť. Poškodenie na seba nenechá dlho čakať a náprava do pôvodného stavu je prakticky nemožná.

Aj napriek tomu ak sa rozhodnete pre vlastnú prácu, vždy zohladnujte typ kože a aby boli čistidlá svojim pH čo najbližšie k neutrálnemu.

Postupujte vždy opatrne a pomaličky, aby ste prípadné poškodenie zbadali okamžite. Pamätajte na to, že mechanické čistenie sa nikdy nevypláca. To najdôležitejšie je nikdy nepodceňovať návod na použitie. Na koženú sedačku nikdy nevyťahujte vysávače, hrozí možnosť utvorenia škrabancov. Používajte ideálne švédske utierky a pred samotným začiatkom vyskúšajte celý postup na skrytých miestach.

Vo firme Topservis sa Vám vždy snažíme čo najlepšie poradiť a ak by Vám prípadné hrozby odradili, neváhajte nás kontaktovať.