Mikrovláknové handričky vytláčajú všetky ostatné obrázok

Mikrovláknové handričky nie sú ničím iným ako švédske utierky, ktoré je možné zohnať v našich obchodoch už niekoľko rokov. Celá podstata tkania týchto handričiek spočíva vo veľmi jemnom vlákne vážiacom zhruba 1g na 100 km dĺžky. Tieto vlákna sa zároveň tvoria špeciálnym spôsobom, aby ich prierez nebol kruh, ale aby bol nepravidelného tvaru  napríklad hviezda, ihlan alebo podobne. Celý efekt je dosahovaný špecifickou formou rozbíjania vlákien. Na týchto hranách je potom vlastne postavené celé čaro čistenia s mikrovláknovými handričkami. Ostré hrany totižto lepšie zachytávajú celé spektrum znečistenia. Kvalitnú švédsku utierku na základe tejto charakteristiky spoznáte veľmi jednoducho. Po priložení na dlaň sa Vám takáto handrička prichytí o pokožku, ako keby drobnými háčikmi, pričom máte pocit, že prechádzate dlaňou o strúhadlo. A presne takto to má vyzerať, aj keď príde takáto utierka do kontaktu so špinou. Nespornou známkou kvalitnej mikrovláknovej handričky je, aby jej vlákna nestrácali ostré hrany ani pri opakovanom praní. Preto je lepšie pozerať po samotnom charaktere utierky, ako sú vysoké vlákna na utierke, tvrdosť vlákien a ich hustota, alebo aby boli vlákna hladké v prípade, že sa chystáte na leštenie sklených povrchov.

Oboznámte sa s mikrovláknom od základu

Celé kúzlo je schované v spôsobe výroby vlákien. Vlákno je zložené zhruba s 25 % polyamidu a 75% polyesteru. Pri ich zlučovaní sa vytvára špecifický tvar s veľa drobnými sacími trubičkami na mikroskopickej úrovni. A presne tieto trubičky stoja za celou schopnosťou nasávať špinu z čisteného povrchu. Napriek tomu, že tento materiál je vyrobený z umelých látok, do ktorých sa horšie vpije tekutina, dokážu vstrebať až 8x viac tekutiny, ako je ich samotná hmotnosť.  Takýchto hodnôt nedosahujú ani bavlnené handričky, ktoré vpíjajú tekutinu v oveľa väčšej miere. Pri umývaní by sme preto na túto vlastnosť mikrovlákna nemali zabúdať a ich charakter vpíjania tekutiny, ale aj ich výdaj neustále využívať. Každý kto niekedy upratoval dobe vie, že na čistenie a umývanie je potrebná voda a presne v tom je ukrytá vynikajúca čistiaca schopnosť švédskych handričiek.

Vedľajším pozitívnym efektom odpudzovania tekutiny mikrovláknom je po dôkladnom vyžmýkaní utierky, že veľmi rýchlo vyschne.  Tento charakter následne obmedzí množenie baktérií či plesní.  Na to, aby však mikrovlákno všetky spomínané vlastnosti spĺňalo, musí  sa udržiavať v čistote. Totižto ak samotná mikrovláknová utierka bude špinavá, nemôžete očakávať ani žiadne extrémne výkony.

Mikrovlákno a profesionálne využitie

Švédske utierky sa postupne stávajú neoddeliteľnou súčasťou výbavy každej upratovacej firmy, ktorá to myslí vážne a využívanie ich kvalít sa stáva otázkou existencie. Hĺbkovo tepovacia, upratovacia a čistiaca firma Topservis tohto praktického pomocníka pri svojej práci využíva už roky a prácu s ním si nemôže vynachváliť.