Ploštica posteľná a nebezpečie s ňou spojené obrázok

V tomto článku by sme Vám radi trošku objasnili problematiku ploštíc v domácnostiach. Na samom začiatku je treba vyvrátiť mýtus spojený s výskytom nežiaducich parazitov v našich domovoch. Výskyt ploštíc nemá vôbec priamy súvis medzi nedostatočným udržiavaním, čistotou a umývaním v bytov a domov. Pravda je zakopaná úplne niekde inde. Ak sa ploštice objavia v domácnosti, na dovolenke, v spálni, v triede či v autobuse, dostali sa tam tak, že ich tam niekto musel nevedomky priniesť . V tej chvíli je zle, ale nemá to súvis  s nedodržiavaním hygieny. Ak sa už ale v ploštice objavia, čistotu a hygienu musíme priviesť do dokonalosti.

V čom sú ploštice nebezpečné

Treba si uvedomiť, že ploštice sa nemusia stať problémom hneď v okamžiku, kedy si ich zavlečieme do domácnosti. Kľudne v matraci môžu prežívať dlhé týždne či mesiace, než sa začnú prejavovať. Mysleli by sme si, že sa jedná o miniatúrnych živočíchov, ktorý sa vlastným úsilím obzvlášť ďaleko nedostanú. Opak je však pravdou, po vlastných sa dokážu presunúť až päťdesiat metrov. Čo je nezanedbateľné riziko pri obytných domoch. S veľkou ľahkosťou osídlia susedný byt.
Ploštica domáca je zhruba päť milimetrov dlhý článkonožec so zaobleným telom, ktorý s obľubou vyhľadáva miesta ako postele, rôzne škáry, obrazy, koberce. Nájdeme ich pod podlahou a v najrôznejších trhlinách. Ich čas prichádza v noci, kedy začnú opúšťať tieto svoje úkryty, aby vyhľadali svoje obete a pili im krv, teda parazitovali. Na začiatku si štípanec od ploštice ani nevšimneme, nepríjemným sa stáva až za nejaký čas, kedy už je ploštica dávno preč.

Pár faktov o ploštici

Jedná sa o špecializovaného parazita, živiaceho sa krvou. Parazituje výhradne v noci a cez deň oddychuje. Ich životný cyklus je kratší ako rok, zato svoj krátky život nahrádzajú rýchlim životným cyklom. Kladú až päť vajíčok denne na jednu samičku. Zhruba za sedem dní sa z vajíčok liahnu jedince. Následne podľa teploty a vlhkosti sa z vyliahnutého vajíčka za štyri týždne až osem týždňov vyvinie dospelý jedinec schopný ďalšej reprodukcie. Ploštice nemusia piť krv každý deň, ale kľudne môžu prejsť až mesiace, než sa znovu nakŕmia, počas tejto doby môžu byť stále schované. Celý vývoj ploštíc prechádza piatimi vývojovými cyklami a počas každej z nich sa musí ploštica napiť krvi.

Ako sa zachovať,  ak objavíte ploštice u seba doma

V žiadnom prípade sa nepúšťajte do likvidácie vlastnými silami. Dezinsekcia bude neúčinná a dáte plošticiam dostatok času na ďalšie rozšírenie. Podľa skúseností upratovacej, čistiacej a hĺbkovo tepovacej firmy Topservis je najlepším riešením na prvom mieste zavolať deratizačnú firmu, ktorá sa  s problémom popasuje profesionálne.