V tomto článku by sme Vám radi trošku objasnili problematiku ploštíc v domácnostiach. Na samom začiatku chceme vyvrátiť mýtus spojený s výskytom nežiaducich parazitov v našich domovoch. Výskyt ploštíc si vôbec nepredstavujte ako priamy súvis medzi nedostatočným udržiavaním, čistotou. Umývať byty a domy môžete koľko chcete a ploštice budete mať.. Pravda nájdete zakopanú úplne niekde inde. Ak sa ploštice objavia v domácnosti, na dovolenke, v spálni, v triede či v autobuse, dostali sa tam tak, že ich tam niekto musel nevedomky priniesť . V tej chvíli je zle, ale nemá to súvis s nedodržiavaním hygieny. Ak sa už ale v ploštice objavia, čistotu a hygienu musíme priviesť do dokonalosti.
V čom sú ploštice nebezpečné
Uvedomte si, že ploštice sa nestanú problémom hneď v okamžiku, kedy si ich zavlečieme do domácnosti. Kľudne v matraci môžu prežívať dlhé týždne či mesiace, než sa začnú prejavovať. Mysleli by ste si, že pozeráte na miniatúrnych živočíchov, ktorý sa vlastným úsilím obzvlášť ďaleko nedostanú. Opak je však pravdou, po vlastných sa dokážu presunúť až päťdesiat metrov. Čo vždy musíme považovať za nezanedbateľné riziko pri obytných domoch. S veľkou ľahkosťou osídlia susedný byt.
Ploštica domáca je zhruba päť milimetrov dlhý článkonožec so zaobleným telom, ktorý s obľubou vyhľadáva miesta ako postele, rôzne škáry, obrazy, koberce. Nájdeme ich pod podlahou a v najrôznejších trhlinách. Ich čas prichádza v noci, kedy začnú opúšťať tieto svoje úkryty, aby vyhľadali svoje obete a pili im krv, teda parazitovali. Na začiatku si štípanec od ploštice ani nevšimnete, nepríjemne ho budete cítiť až za nejaký čas, kedy už plošticu ani nenájdete.
Pár faktov o ploštici
Hovoríme tu o špecializovanom parazitovi, ktorí sa živí krvou. Parazituje výhradne v noci a cez deň oddychuje. Životný cyklus má kratší ako rok, zato svoj krátky život nahrádza rýchlym životným cyklom. Kladú až päť vajíčok denne na jednu samičku. Zhruba za sedem dní sa z vajíčok liahnu jedince. Následne podľa teploty a vlhkosti sa z vyliahnutého vajíčka za štyri týždne až osem týždňov vyvinie dospelý jedinec schopný ďalšej reprodukcie. Ploštice nemusia piť krv každý deň, ale kľudne môžu prejsť až mesiace, než sa znovu nakŕmia, počas tejto doby môžu byť stále schované. Celý vývoj ploštíc prechádza piatimi vývojovými cyklami a počas každej z nich sa musí ploštica napiť krvi.
Ako sa zachovať, ak objavíte ploštice u seba doma
V žiadnom prípade sa nepúšťajte do likvidácie vlastnými silami. Dezinsekcia bude neúčinná a dáte plošticiam dostatok času na ďalšie rozšírenie. Podľa našej skúseností ako upratovacej, čistiacej a hĺbkovo tepovacej firmy Topservis je na prvom mieste zavolajte deratizačnú firmu, ktorá sa s problémom popasuje profesionálne. Vďalšom kroku by ste si mali zavolať tepovanie Malacky, ktorá všetko čalúnenie dôkladne vyčistí.