História slova luxovať siaha viac ako storočie do minulosti obrázok

Teraz nemyslíme slovo lux z latinského slova pre svetlo, ale myslíme slovo, ktoré by sme mohli nahradiť slovom vysávať. Prvý krát sa toto slovo objavilo v slovníku švédskeho podnikateľa Axela Wenner – Grena v roku 1912. Tento človek totiž ako prvý predstavil prístroj na vysávanie prachu Lux 1, ktorý vyprodukovali v jeho spoločnosti Electrolux.

Tento pán však nebol úplným priekopníkom myšlienky uľahčenia si upratovania vysávaním. Na samom začiatku sa vysávanie objavilo asi dekádu pred týmto činom. Prvý krát myšlienka vysávania skrsla v hlave Angličana Herberta Cecil Bootha, ktorý na železnične stanici v Londýne videl odfukovanie znečistenia z odstavených vagónov. Toto čistenie vytváralo nedýchateľné mraky prachu, tak začal rozmýšľať nad samotným opakom. Vtedy vznikol nápad na vysávanie, z ktorého sa neskôr vyvinulo hĺbkové tepovanie Malacky.

Pán Booth prišiel domov a pokúšal sa cez handričku ústami povysávať špinu z koberca a na jeho prekvapenie to fungovalo. Vreckovka zachytila znečistenie a prvý vysávač bol na svete už v roku 1902. Síce nešlo o úplne klasický prístroj, ako ho poznáme dnes, ale predsa fungoval. Sacia hadica merala až 250 metrov a dúchadlo bolo poháňané konskou silou. Úspech bol tak obrovský, že sa dostal až ku kráľovi Edwardovi VII. , ktorý si hneď objednal dva prístroje. Skutočne prenosný pomocník na čistenie vznikol až o pár rokov neskôr v roku 1905, ale to už nebol pán Booth prvý, ale predbehli ho páni Chapman a Skiner.

Revolúcia vo vysávaní

Skutočná revolúcia prišla až s elektrickým pohonom a vysýpateľným zásobníkom na znečistenie, s tým prišiel pán James Murray Spangler z Ohaia. Jeho prístroj bol skonštruovaný z dreva a obalený plechom, ale bol spoľahlivý a nekazil sa. Tak už v roku 1907 sa firma The Hoover Sweeper Company pustila do pásovej výroby. Ich výrobok vážil na tú dobu neuveriteľne málo, iba niečo menej ako 20 kilogramov. Po tomto počine sa konkurencia už iba hrnula.

Kedy sa zaužívalo slovo luxovanie?

V období ktoré nasledovalo sa slovo luxovanie ešte nepoužívalo, jeho sláva prišla neskôr. To sa objavilo až v roku 1912 z úst pána Axela Wenner – Grena s modelom vysávača Lux 1. Vysávače a luxovanie sa stalo bežným v roku 1921, kedy bol skonštruovaný model V- a ten sa rozšíril do celého sveta. V roku 1974 sa Švédska spoločnosť Electrolux stala najväčším výrobcom vysávačov na svete a je ním do dnes.

V upratovacej, čistiacej a hĺbkovo tepovacej firme Topservis máme s vysávaním bohaté skúsenosti, tak keď nemáte na túto činnosť čas, neváhajte nás kontaktovať.