vodný kameň spotrebiče

V tomto článku sa pozrieme na tipy a triky, ako sa efektívne zbavíte vodného kameňa z batérií, domácich spotrebičov a z povrchov v Kúpeľni. Vodný kameň nájdeme vo vode po celom území Slovenska, takže sa mu nikto nevyhneme. Vodu, ktorá tvorí vodný kameň tiež nazývame tvrdá alebo ťažká.

Vodný kameň spoznáte ako bielu vápenitú hmotu , ktorá sa usádza v okolí umývadiel a vo vnútri spotrebičov na vodu. Postupne ako vodu používame, sa v stále väčšej miere usádza vodný kameň. Ten ak už je ho dostatočné množstvo, narúša funkciu spotrebičov, znižuje ich životnosť a zároveň zvyšuje naše náklady na ich prevádzku.

Vodný kameň pre jeho nepriaznivé účinky by sme preto nemali zanedbávať. Zároveň jeho odstraňovanie nie je jednoduché, preto sa na tomto mieste budeme venovať účinným spôsobom jeho odstraňovania.

Ako vzniká vodný kameň

Proces jeho vzniku už dávno dobre poznáme. Celý proces začína pri dažďovej vode, ktorá keď dopadne na zem preniká do horniny. Aby sa ale vodný kameň do vody dostal musí prenikať cez mäkké horniny ako vápenec. Mg a Ca sa do vody dostáva v riekach. Ak totiž voda dopadne na tvrdé podložie ako je žula, zostane mäkká ako dažďová voda.

Ak sa tvrdá voda odstane do našich domovov, stačí už iba teplo, aby sa voda vyparila a vodný kameň zostáva usadený. Poďme sa teda pozrieť na tie najlepšie spôsoby jeho odstraňovania.

Najbežnejšie odstraňovače vodného kameňa

Internet je plný typov a rád, ako sa vodného kameňa zbavíte či už komerčnými čistiaci prostriedkami alebo prírodnými látkami. Ako profesionálna upratovacia firma môžeme za naše dlhoročné skúsenosti len skonštatovať, že každý spôsob má svoje miesto. Už len každý sám si musí zvážiť, ktorý použije. Nepríde nám úplne dobrý nápad, odstraňovať trošku vodné kameňa z kanvice bielidlom.

Vodný kameň a domáce spotrebiče

Vodný kameň sa snažte priebežne odstraňovať, pretože veľká vrstva znižuje výkon a životnosť a zvyšuje náklady na prevádzkovanie.

Práčka

Na čistenie práčky zoženiete hromadu odstraňovačov nánosov a vodného kameňa. Ak však nechcete používať chemikálie, vyskúšajte jedlú sódu s octom. Vodný kameň môžete odstraňovať počas každého prania. Existujú totiž zmäkčovače alebo kondicionéry, ktoré pridáte do každého prania.

Kávovary a kanvice a naparovacie žehličky

Tieto dva spotrebiče vyčistíte rovnakým spôsobom. Buď môžete na noc do nich naliať ocot, alebo citrónovú šťavu, alebo tiež môžete použiť tabletu na čistenie zubov. Potom už len prepláchnete čistou vodou.