sklo keramická varná doska

Ak ste niekedy čistili varnú dosku, dobre viete, aká náročná práca pred Vami stojí. Nemusíte si s toho však spraviť pravidlo. Totižto ak máte to správne náčinie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete u seba doma, nebudete to mať až tak ťažké. Stačí už iba aby ste poznali ten správny postup.

Na sporák rozlejete hlavne pri varení, keď je maximálne zohriaty a to je ten najhorší čas. Jedlo sa v tom okamžiku začína páliť a potom ho len s problémami dokážete odstrániť. Určite ste si všimli, že najlepšie odstránite spáleniny, keď sporák ešte používate. Pri upratovaní v Malackách sa sústredíme aj na čistú sklo keramickú dosku. Keď budete odstraňovať spáleniny ešte za tepla, budete mať sporák stále čistý. Väčšina však s tým v tú chvíľu nechce nič robiť a na ďalší deň tieto spáleniny už len ťažko odstránite. Preto Vám prinášame tento článok s pár typmi čo potom, ak už máte sporák vychladnutý.

Sklo keramická varná doska

Sklo keramickú dosku si vyčistíte pomerne jednoducho. Jednoducho si zoberte hubku na riad a tou jemnou stranou a spolu s handričkou a šetrnými prípravkami pokračujte. Môžete tiež vyskúšať ocot spolu s jedlou sódou, túto kombináciu tiež budete obľubovať. Už potom iba stačí, aby ste dodržali jednoduchý postup dole :

1. Ocot si nalejte najskôr do prázdneho rozprašovača a naneste tenkú vrstvu na varnú dosku.
2.Takto ostriekaný povrch varnej dosky posypte jedlou sódou.
3. Zoberte si zohriatu handričku a položte ju na roztok na sporáku. Čakajte tak štvrť hodinky.
4.Po 15 minútach už iba poutierajte povrch.

Plynová varná doska

V tomto prípade sa stretnete s trošku zložitejším postupom ako u sklo keramických dosiek. Postup zase ale nie je až tak zložitý :

1. vyberte kovový stojan na hrnce a ponorte ich do mydlovej vody aspoň na štvrť hodinky. Ak už ich máte naozaj v zlom stave namočte ich do octu na niekoľko hodín.
2. Zvyšky jedla odstraňujte jemnou hubkou a potom stojan opláchnite.
3. Kovové kruhové uzávery horákov čistite presne tak isto ako stojany.
4. Použite roztok vody, octu a jedlej sódy. Naneste ho na celý povrch varnej dosky a nechajte pôsobiť.
5. Keď máte všetko dole nezabudnite ho vyčistiť celý.

Nerezová varná doska

Tento typ varnej dosky vyčistíte pomocou tých istých prírodných zlúčenín. Zoberiete si ocot a jedlú sódu. Naneste tenkú vrstvu octu a posypte jedlou sódou, chvíľu počkajte a zotrite. Poznáme ale aj iný spôsob, ako môžete postupovať, tu je :

1. Rozmiešajte trochu citrónovej šťavy s trochou jari na riad v troche teplej vody.
2. Tento roztok roztrite po varnej doske pomocou handričky.
3. Ak máte viacej zapečenú mastnotu, môžete namočiť túto handričku na inkriminované miesto.
Počkajte aspoň pol hodinky.
4. Potom už iba špinu vydrhnite jemnou stranou hubky.