zamatová sedačka

To v akom stave máme náš domov, odzrkadľuje stav nášho vnútra. Zamatová sedačka môže byť pekná na pohľad, ale musíte sa o ňu veľa starať. Ak sa však na začiatku nezľaknete, takýto kúsok nábytku môže úplne zmeniť Vašu obývaciu izbu. Ak už ste sa teda definitívne rozhodli a zamatovú sedačku máte vybratú, tento článok môže byť presne pre Vás.

Zoznámte sa s Velvet – tom

Velvet je materiál, ktorý je zložený z viacerých materiálov a ak sa chcete o velvet správne starať, musíte ho poznať. Velvet sa vyrába z vyšívaného hodvábu, ktorý patrí k luxusnejším materiálom. Odlišnosťou tohoto hodvábu je, že sa nejedná o plochú tkaninu. Na výrobu využívajú zložitejší postup a rôzne materiály s rôznou hrúbkou. Námahu, ktorú výrobcovia vynakladajú pri výrobe však oceníte. Výsledný produkt je perfektne jemný. Práve toto je tá vlastnosť, pre ktorú o zamate hovoríme ,, jemný ako zamat“.

Využívaním súčasnej technológie sa nám otvárajú úplne iné možnosti. Velvet už nemusíme vyrábať iba ako klasický prírodný materiál. Dnes vyrábame aj dokonalé napodobeniny zo syntetických a aj prírodných materiálov. Pár ich sem vypíšeme pre ukážku. Často výrobcovia používajú bavlnu, polyester, viskózu, vlnu, klasickú látku, mohér…

Starostlivosť o Velvet je veľmi náročná.

Výroba Velvetu pôvodným spôsobom je tak finančne náročná, že už klasický Velvet len ťažko zoženiete. Najbežnejšie ho vyrábame z viskózy, nazývanej umelý hodváb. Bez rozdielu týchto faktorov, keď si takúto sedačku zoženiete, budete musieť poznať spôsoby starostlivosti, prípadne čistenia. Postup je ale jednoduchý. V prvom kroku sa pozrite na štítok prišitý ku každej sedačke.

Aj keď vyrábame napodobeniny už skoro dokonalé, vždy budete mať prírodný zamat jemnejší. Naproti tomu zase zamatové sedačky, ktoré vyrábame zo syntetických materiálov sú odolnejšie. Syntetický zamat bez problémov môžete čistiť aj parou. Nie je taký krčivý ako prírodný zamat. Prírodný zamat Vám v domácich podmienkach vôbec neodporúčame čistiť.

Ideálny spôsob starostlivosti o zamatovú sedačku

Váš dojem, že zamat je náchylný na poškodenie a málo vydrží, je správny. No správnou starostlivosťou ho dokáže udržať roky ako nový. Preto pred poznaním správnej starostlivosti by ste si takúto sedačku nemali ani zaobstarať. Je to ten typ materiálu, ktorý časom zreje ako dobré víno.

V podstate nejde o nič zložité. Kľúčom, ako by ste sa mali starať o zamatovú sedačku je pravidelná starostlivosť. Jednoducho ju zaraďte do bežných upratovacích prác. Predstavujeme si to asi takto:

  1. Ak už ste sa dali do vysávania, vymeňte si hlavicu a poriadne prebehnite aj zamatovú sedačku od prachu, odrobiniek a ostatných drobných nečistôt.

  2. Ideálne je si zožeňte presnú kefu na zamat k Vášmu vysávaču. Veľmi násilne sa nikdy nesnažte zamatovú sedačku vysávať. Dávajte si pozor, aby ste nevysávali proti smeru narazenia jednotlivých vlákien. Mohlo by ste spôsobiť poškodenie.

  3. Pri vysávaní sa Vám môže stať, že objavíte nejaké fľaky alebo zvláštne záhyby. Toto sú veci, ktoré ste mohli v minulosti prehliadnuť. A presne tu je tá správna chvíľa, aby ste vybrali parný čistič čalúnenia. Ak si však nieste presne istý zložením zamatu na Vašej sedačke, spozornite. To najlepšie čo môžete urobiť, je zavolať profesionálnu tepovaciu firmu. V Topservis Vám zabezpečíme tepovanie Malacky takejto sedačky so správnymi čistiacimi prostriedkami. Váš prekrásny nábytok nepoškodíme.