čistenie chladničky

Nikdy nezabúdajte na čistenie chladničky

Čistá a nezapáchajúca chladnička v nás nielenže vyvoláva príjemné pocity, ale celkovo zvyšuje náš hygienický štandard.

Čistenie chladničky častokrát zanedbávame. Návšteva nám do chladničky nepozerá a mnohokrát si ani neuvedomíme v akom stave vlastne chladničku máme. Väčšinou sa sústreďujeme hlavne na upratovacie práce, ktoré máme priamo na očiach. Radšej sa budeme venovať vysávaniu, čisteniu podláh alebo dezinfekcii záchoda. Na chladničku by sme však v žiadnom prípade nemali zabúdať. Totižto, keď nedostatočne udržiavame chladničku, potom sa v nej množia choroboplodné mikroorganizmy, nepríjemne zapácha a až môže ohroziť naše zdravie. Upratovanie v Malackách robíme vždy aj z čistením chladničky.

Ak ste čistenie chladničky nerobili pravideľne, musíte to zmeniť. Pretože takéto jedno z najfrekventovanejších používaných miest v domácnosti sa skôr či neskôr zmení na jedno veľké ložisko mikróbov a zápachu. V tomto článku Vám prinesieme podrobnejšie informácie o tejto problematike a naše postrehy z dlhoročnej praxe.

Prečo by ste čistenie chladničky nemali zanedbávať?

V Topservis zabezpečujeme našim klientom pocit žiarivo čistých domovov už od roku 2006 pomocou našich dlhoročných skúseností. Málokedy sa stretávame s tým, že by sa čisteniu chladničky niekto venoval na pravidelnej báze. Totižto väčšina ľudí si neuvedomuje, že vždy keď vkladajú jedlo do chladničky, prinášajú si aj mikroorganizmy. Musíte myslieť na fakt, že ak si kúpite nejaké potraviny, nikdy nieste jediní, ktorý ich držali v ruke. Pred Vami ich držali mnohí, ktorými s danou potravinou manipulovali. Cez ostatných zákazníkov prehadzujúcich tovar, zamestnancov, ukladajúcich tovar do regálov, až po pracovníkov baliacich skladov. Z toho vyplýva, že potraviny sa stretli z obrovským množstvom všakovakých mikróbov. Baktérie a vírusy ste takto vložili do chladničky a tam len nezostávajú, ale ich počet v čase rastie, pretože nízke teploty ich nezabíjajú.

Aká by mala byť frekvencia čistenia chladničky?

S čistením chladničky to zase nemusíte úplne preháňať. Pravidelná údržba aspoň raz za štvrť roka Vašej chladničke bude úplne stačiť. Zabránite tak prebujnelému množeniu pliesní, baktérií, vírusov a tvorbe zápachu. Ak dôkladne vydezinfikujete spotrebič, ochránite si svoje zdravie, pretože pokazené potraviny Vám môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Chladničku nikdy namajte plnú do prasknutia

Niektoré supermarkety nás nútia nakupovať väčšie balenia pre ich akciové ceny, ale pre stav našej chladničky je to kontraproduktívne. Potraviny by ste nemali skladovať v obaloch po otvorení, znížite tak počty mikróbov. Zeleninu a ovocie ideálne nakupujte a konzumujte v čo najkratšom možnom čase. Zabránite hnilobe a šíreniu pliesní. Príliš dlho skladované ovocie a zelenina stráca výživovú hodnotu a zbytočne ho budete jesť.

V chladničke Vám nikdy nesmie stáť voda

Voda nahromadená v chladničke akceleruje hnilobu, kazí potravín, šíri plesne a baktérie. Nahromadením týchto faktorov a množstva znečistenia vedie k intenzívnemu zápachu. Čistá chladnička nesmrdí a je bez zápachu. Zápach môžete tiež eliminovať pridaním trošku jedlej sódy na tanierik a vložiť do chladničky. Ak by ste chceli chladničku na nejaký čas vypnúť, pamätajte na to, že vždy musíte nechať dvere otvorené. V zavretej prázdnej vypnutej chladničke prebiehajú rovnaké procesy, ako keby ste ju používali.